استیل ، آلیاژی از آهن می باشد که در ترکیب آن کمتر از ۲ درصد کربن استفاده شده است که با توجه به ترکیبات و خواص مکانیکی فلز استیل کاربردهای بسیاری دارد. مثلا برای انتقال سیال از یک مکان به مکان دیگر از لوله استفاده میشود. با توجه به سیال و محیط هایی که لوله در آن جای میگیرد آلیاژهای متفاوتی از لوله انتخاب می شود، جاوید متال در این مقاله درباره لوله استنلس استیل، لوله استیل ۳۰۴ و کاربرد لوله استیل ۳۰۴ توضیحات مفیدی در اختیار شما قرار داده است ، با ما همراه باشید:

فولاد های ساده کربنی و آلیاژی چیست؟

فولاد ها به دو دسته کربنی و آلیاژی تقسیم می شوند. در فولاد های کربنی فقط از کربن استفاده می شود و عناصر دیگر مانند گوگرد، منگنز، فسفر و … در آن به کار نمی رود. فولاد های آلیاژی با اضافه کردن برخی از عناصر به آهن، به دست می آیند که بعضی از آنها خواص بسیاری دارند. به عنوان مثال با اضافه کردن کروم به آهن استیل ضد زنگ یا استنلس استیل به دست می آید. استنلس استیل در برابر خوردگی و زنگ زدگی از مقاومت بالایی بر خوردار است.

 

لوله استیل ۳۰۴ چیست؟

یکی از گرینه های اصلی و  پرکاربرد لوله استنلس استیل، لوله استیل ۳۰۴ می باشد و در تمام پروژه هایی که حرارت بالا و مواد شیمیایی وجود دارند قابل استفاده است.

لوله استیل که در صنعت به نام لوله فولادی شناخته می شود، از جنس فولاد کربن استیل است. حال اگر به فولاد کروم اضافه شود، استنلس استیل به وجود می آید. استنلس استیل آلیاژ دیگری از آهن می باشد که به نام استیل ضد زنگ معروف است. . در آلیاژ استنلس استیل علاوه بر کروم عناصر دیگری مثل نیکل و مولیبدن استفاده می شوند. این عناصر خاصیت های دیگر این آلیاژ را مثل: قابلیت فرم دهی، شفافیت و مقاومت در برابر دما را بالا می برد. برای مقاومت در برابر خوردگی فولاد می توان مقدار کمی کروم به این آلیاژ اضافه کرد، اما برای به دست آوردن استیل ضد زنگ باید حداقل ۱۰/۵ درصد کروم به فولاد اضافه شود.

 

خرید لوله استیل 304

لوله استنلس استیل به دلیل اینکه در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد یکی از پرکاربرد ترین لوله های مهندسی است. لوله های استنلس استیل و لوله استیل در جنس آلیاژ سازنده متفاوت هستند. لوله استیل در صنعت به نام لوله فولادی شناخته می شود که از جنس فولاد کربن استیل است.

استنلس استیل آلیاژی دیگر از آهن است که به نام استیل ضد زنگ نیز معروف است. از اضافه کردن کروم به فولاد معمولی استنلس استیل به وجود می آید. برای مقاومت در برابر خوردگی می توان مقدار کمی کروم به فولاد اضافه کرد اما برای دستیابی به لوله ضد زنگ حداقل باید ۱۰/۵ درصد کروم به فولاد اضافه شود. در آلیاژ استنلس استیل علاوه بر کروم عناصری مثل مولیبدن و نیکل نیز استفاده می شود. این عناصر قابلیت فرم دهی، شفافیت و مقاومت در برابر دما را در این آلیاژ بالا می برند.

 

انواع لوله استیل

 • لوله استیل ۳۰۴
 • لوله استنلس استیل گرید ۳۰۴
 • لوله استیل ۳۰۴L (که L در آخر ۳۰۴ نشان دهنده کربن کم در ساختار این لوله است.)
 • لوله استیل بدون درز : این نوع لوله از استیل ۳۰۰ ساخته می شود و انواع لوله استیل ۳۰۴، ۳۱۶، ۳۲۱، ۳۱۰ و لوله دابلکس را شامل می شود.
 • لوله استیل درز دار : در ساختار این نوع لوله استیل ۳۰۰ استفاده می شود و لوله استیل ۳۰۴، ۳۱۶ و لوله دابلکس از انواع آن می باشد.

لوله های استیل ۳۰۴ ، ۳۱۶ و دابلکس در دو مدل لوله استیل درز دار و بدون درز موجود می باشند.

انواع لوله استیل 304

همانطور که گفتیم لوله های  استیل به دو دسته درز دار و بدون درز تقسیم می شوند. لوله های درز دار، از طریق جوش دادن درز یا لول کردن تهیه می شوند. اما در لوله استیل بدون درز از روش جوش دادن استفاده نمی کنند و آنها را پس از حرارت به لوله فولادی تبدیل می کنند. به همین دلیل لوله های بدون درز نسبت به لوله های درز دار از کیفیت و استحکام بیشتری برخوردارند که این لوله ها به نام سیم لس یا مانیسمان شناخته می شوند.

 

کاربرد لوله استیل ۳۰۴ چیست؟

لوله  ۳۰۴ به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و ضد زنگ بودن برای قطعاتی که نیاز به جوشکاری، ماشین کاری، سنگ زنی یا پرداخت دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا لوله استیل ۳۰۴ یا L304 در صنایع معدنی، شیمیایی، فریزر، غذا و لبنی و دارویی کاربرد دارد و به طور گسترده ای در صنایع مانند لبنیات، نوشیدنی و دیگر صنایع غذایی که در آن بهداشت و پاکیزگی از اهمیت بالایی برخوردار است استفاده می شود. به طور کلی این لوله ها به دلیل مقاومت در صنایع مختلفی کاربرد دارند که برخی از موارد استفاده آن به شرح زیر می باشد:

 • استفاده در سیستم آبرسانی، تصفیه فاضلاب و تصفیه آب
 • استفاده از این لوله ها در پالایشگاه نفت، گاز و تولید برق
 • در قسمت های مختلف تولیدات دارو
 • صنایع تولید مواد غذایی
 • تولید انواع مواد شیمیایی
 • لوله کربن استیل

کاربرد لوله استیل 304

تفاوت استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶ چیست؟

تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در میزان عناصر موجود در آلیاژ آن ها است. استیل ۳۱۶ دارای عناصر نیکل و مولیبدن می باشد ، استیل ۳۱۶ شامل ۱۶ درصد کروم، ۱۰ درصد نیکل و ۲ درصد مولیبدن است که وجود مولیبدن باعث مقاومت در برابر سیالات با خورندگی بالا می شود. استیل ۳۰۴ شامل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است . استنلس استیل ۳۰۴ در پروژه هایی استفاده می شوند که سیالات خورندگی بالایی نداشته باشند . ورق های استیل ۳۰۴ ظرفیت فرم دهی بالایی دارند.

ساختار لوله استیل چیست؟

این محصولات در مقابل خوردگی مقاوم هستند و علت این مقاومت وجود کربن در ساختار آلیاژ استیل می باشد از این رو مخازن استیل را از این فلز می سازند. هنگام ساخت آلیاژ استیل به آهن، کربن اضافه می شود و باعث می شود لوله در برابر عوامل محیطی مقاوم شود. وجود کربن در لوله ها علاوه بر افزایش مقاومت، باعث افزایش سختی لوله نیز می شود، این ویژگی با انعطاف پذیری لوله رابطه عکس دارد.

بنابراین برای افزایش مقاومت لوله تا جایی می توان به آن کربن اضافه کرد که انعطاف پذیری را از بین نبرد و در ساخت لوله اختلال ایجاد نکند.