کوپلر یا وصله مکانیکی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ جاوید متال قصد دارد در این مقاله شما را با کوپلر، انواع کوپلر و کاربرد کوپلر ( وصله مکانیکی ) آشنا کند، شاید تا به حال اسم کوپلر را نشنیده باشید و با این نام آشنا نباشید. به طور مختصر می توان گفت کوپلر (وصله مکانیکی) همان وصله مکانیکی می باشد ، کوپلر این وصله پرکاربرد در پروژه های ساختمانی توانسته بسیاری از مشکلات اتصال اورلپ در سازه های بتنی را حل کند. اتصال اورلپ در وصله میلگرد و در ساختمان های بتنی دارای مشکلاتی بود ولی تولید و کاربرد انواع کوپلرها توانستند این مشکلات را از بین ببرند، اگر علاقه مند به دانستنیهای کوپلر (وصله مکانیکی) هستید با ما همراه باشید.

 

کوپلر چیست؟

کوپلر (وصله مکانیکی) چیست؟

همان طور که پیش تر گفته شد، وصله مکانیکی  را کوپلر  می نامند،. استقامت کوپلر بسیار بالا است از این رو یک نوع ابزار سخت مکانیکی شناخته شده است ، کوپلر (وصله مکانیکی) جهت اتصال دو آرماتور کاربرد دارد و دو آرماتور را به حالت یک آرماتور یکپارچه تبدیل می کند تا در نهایت دو آرماتور در محل اتصال عملکردی یکسان داشته باشند.

استفاده از کوپلر (وصله مکانیکی) باعث شده تا وجود اورلپ در وصله میلگرد سازه های بتنی دیگر مورد استفاده قرار نگیرد. استقامت بسیار بالای کوپلر در تحمل نیرو و فشار های وارده باعث می شود تا تراکم آرماتور ها کاهش و کیفیت اجرای بتن ریزی بسیار مطلوب باشد.

اگر بخواهیم یکی از بهترین اتصالات مکانیکی را نام ببریم به طور قطع انواع کوپلرها خواهد بود زیرا از این وصله مکانیکی ( کوپلر) در تمامی نقاط سازه و به جای خم های آرماتور در شبکه می توان استفاده کرد، کوپلر ها روشی نوین و نه چندان جدید در وصله آرماتور ها شناخته شده است.

مزایای استفاده از کوپلر (وصله مکانیکی)

کاربرد کوپلر یا همان وصله مکانیکی، از مزایای زیادی برخوردار است که عبارتند از:

 • کاربرد کوپلر (وصله مکانیکی) بسیار آسان و با سرعت بالا می باشد.
 • کوپلر یا همان وصله مکانیکی باعث می شود که هنگام کشش، نیرو به کل طول میلگرد اعمال شود زیرا که اتصال اورلپ در انتقال نیروی کششی بسیار ضعیف عمل می کند و در آزمون های تست کشش و تحمل فشار نیروی تحمل فشار در وصله مکانیکی میلگرد ( کوپلر ) بیشتر از خود میلگرد می باشد.
 • کاربرد کوپلر باعث ایجاد اطمینان در فرآیند انجام کار خواهد شد. چرا که انتقال بار در این گونه اتصالات به بتن بستگی نخواهد داشت.
 • با استفاده کوپلر یا همان وصله مکانیکی نیروی فشار به کل طول میلگرد اعمال می شود زیرا که نیروی فشار در نقطه ی اورلپ نیرویی است که از طرف بتن به آن نقطه وارد شده است، در نتیجه با شکستن بتن اتصال اورلپ نیز از هم گسیخته خواهد شد، از این رو کوپلر یا وصله مکانیکی بهترین جایگزین برای اتصال پوششی یا اورلپ خواهد بود، همچنین وصله مکانیکی یا  کوپلر باعث انتقال بار های رزوه ای به طول کل میلگرد خواهد شد.
 • کوپلر یا وصله مکانیکی از تمامیت ساختاری برخوردار است، به کارگیری این اتصال مکانیکی ازدحام میلگرد را به حداقل رسانده و اتصال اورلپ ازدحام میلگرد در محل اتصال را به میزان ۲ برابر نسبت به حالت معمولی افزایش خواهد داد.
 • کوپلر یا وصله مکانیکی میلگرد سبب کاهش زمان در انجام پروژه خواهد شد همچنین کوپلر باعث توجیه امر اقتصادی به جای استفاده از اورلپ می شود.
 • استفاده از وصله های مکانیکی، با کم کردن ابعاد ستون باعث صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی در روند اجرای پروژه می شود زیرا استفاده از آرماتورهایی در سایزهای بزرگ تر را در ستون با ابعاد کوچک تر فراهم خواهد کرد. به همین دلیل باعث طراحی مقرون به صرفه شده و امکان استفاده حداکثری از فضا در پلان را فراهم خواهد کرد.
 • کوپلر یا وصله مکانیکی باعث کاهش وزن سازه می شود. کوپلر یا وصله مکانیکی بتن ریزی را بسیار راحت میکند.
 • کوپلر یا وصله مکانیکی باعث ایجاد انسجام در سازه شده است ، اورلپ توانایی این انسجام را نداشت.
 • کوپلر یا وصله مکانیکی در برابر بارهای لرزه ای و سایر حوادث طبیعی مقاومت بسیار بالایی دارند.
 • کوپلر یا وصله مکانیکی باعث حذف میلگردهای اضافی در سازه شده اند.
 • به کارگیری کوپلر به جای اورلپ امکان استفاده از اتصالات مکانیکی، باعث کاهش هزینه دستمزد کارگاه ها و افزایش سرعت و در نتیجه صرفه جویی در هزینه ها شود.

 

مزایای استفاده از کوپلر

انواع کوپلر ها (وصله مکانیکی) و کاربرد آنها

انواع مختلف کوپلرها یا وصله مکانیکی عبارتند از:

 • کوپلر تبدیل
 • کوپلر پیچی قفل شونده
 • کوپلر انتهایی
 • کوپلر گروتی
 • کوپلر جوشی میلگرد و سازه
 • کوپلر استاندارد یا رزوه راستگرد
 • کوپلر با رزوه چپ و راست
 • کوپلر موقعیت
 • کوپلر برای آرماتورهای فشاری

کاربرد هریک از انواع کوپلرهای (وصله مکانیکی) فوق با توجه به مکان و شرایط قرارگیری، زمان و موقعیت بستن آرماتور باهم تفاوت دارد. زیرا هریک از آن ها برای استفاده در شرایط مختلف طراحی شده اند.

 

کوپلر تبدیل چیست؟

کوپلر تبدیل وصله مکانیکی است که با دو سایز مختلف تولید می شود، با کمک کوپلر تبدیل امکان اتصال دو آرماتور با قطرهای متفاوت فراهم خواهد شد. کوپلر تبدیل غالبا در ابتدا به آرماتوری که قطر بیش تری دارد بسته می شود. به طور کلی می توان گفت کوپلر تبدیل جهت اتصال دو آرماتور با سایز یا قطر متفاوت بکار می رود و باید رزوه آرماتور ها در کوپلر تبدیل در هر دو طرف بصورت راستگرد استفاده شود.

کوپلر تبدیل

کوپلر پیچی قفل شونده چیست؟

کوپلر پیچی قفل شونده نوعی خاص از وصله مکانیکی است که استفاده از آن در زمان هایی که طول آرماتور در حدود ۲۰ سانتی متر باشد، کاربرد دارد، کوپلر پیچی قفل شونده بهترین روش جهت ادامه دادن میلگردهای انتظار کوتاه، تعمیر و مقاوم سازی بتنی است، به طور کلی می توان گفت کاربرد کوپلر پیچی، جهت اتصال آرماتور ها بدون نیاز به رزوه کردن است.

 

کوپلر پیچی

کوپلر انتهایی چیست؟

کوپلر انتهایی یا وصله مکانیکی جایگزین مناسبی برای خم های انتهایی تیر و ستون می باشد که می تواند فضا را برای آرماتوربندی و بتن ریزی به میزان ۶۰ درصد فراهم کند، به طور کلی می توان گفت کاربرد کوپلر انتهایی در انتهای آرماتور است که از خم انتهایی جلوگیری میکند.

 

کوپلر انتهایی

کوپلر گروتی چیست؟

کوپلر گروتی یا وصله مکانیکی بیش تر جهت سازه های پیش ساخته کاربرد دارد زیرا ساختار این گونه بتن ها از یک طرف دارای رزوه و از سمت دیگر دارای محفظه ای برای ریختن بتن گروت می باشد، از کوپلر گروتی یا وصله مکانیکی در قطعات پیش ساخته مانند تیر، ستون یا دیوار استفاده می شود.

 

کوپلر گروتی

کوپلر جوشی سازه و میلگرد چیست؟

کوپلرجوشی سازه یا وصله مکانیکی جهت اتصال آرماتور ها به یک سطح مقطع فلزی کاربرد دارد، استفاده از کوپلر جوشی سازه و میلگرد امکان اتصال آرماتور به سازه فلزی را ایجاد خواهد کرد، جوشکاری کوپلر جوشی سازه نیاز به گرمایش ندرد و قابل جوشکاری است.

 

کوپلر جوشی

کوپلر استاندارد چیست؟

کوپلر استاندارد یا کوپلر رزوه راستگرد در همه قسمت های سازه بتنی قابلیت استفاده دارد، از کوپلر استاندارد در مکان هایی که حداقل یکی از آرماتورها امکان چرخش داشته باشد، استفاده می شود، برای تولید این کوپلرها (وصله مکانیکی) از میلگرد به عنوان مواد اولیه استفاده می شود، جهت اتصال دو آرماتور با سایز یا قطر یکسان استفاده می شود، رزوه آرماتور در کوپلر استاندارد در هر دو طرف بصورت راستگرد می باشد.

کوپلر استاندارد

کوپلر رزوه چپ و راست چیست؟

کوپلر رزوه چپ و راست در مکان هایی مورد استفاده قرار میگیرد که هیچ از یک آرماتورها امکان چرخش نداشته باشند، یعنی با چرخاندن کوپلر رزوه های دو آرماتورو با کوپلر درگیر شده و رزوه ها تا انتهای درون کوپلر بسته می شود. به طور کلی می توان گفت کوپلر چپ وراست، جهت اتصال دو آرماتور استفاده می شود. رزوه آرماتور ها در کوپلر چپ و راست در یک طرف راست گرد و در طرف دیگر چپ گرد می باشد.

کوپلر چپ و راست

کوپلر موقعیت چیست؟

کوپلر موقعیت (وصله مکانیکی) در مکان هایی که دو آرماتور قادر به حرکت نبوده و به صورت مجزا در دو قسمت سازه بتنی قرار گرفته اند، کاربرد دارد. کوپلر موقعیت از یک قسمت نر و ماده و یک مهر قفل کننده تشکیل می شود.

کوپلر موقعیت

کوپلر فشاری چیست؟

کوپلر فشاری یک نوع وصله مکانیکی است و جهت آرماتورهایی که تحت بار فشاری هستند کاربرد دارد. استفاده از این کوپلر به منظور انتقال بار فشاری بین دو میلگرد که انتهای آن به صورت ایستاده بریده شده است، صورت خواهد گرفت.