در این دسته از کوپلرها دیگر نیازی به چرخاندن میلگرد در ابتدای کوپلر وجود ندارد و پیچ های بسته شده روی اتصال دهنده مکانیکی، بر روی آرماتور محکم می گردند، قسمت انتهایی کوپلر رزوه گردیده و میلگرد دوم در آن بسته می شود. کوپلرهای پیچی ایده آل ترین تجهیزات برای آرماتورهای با امتداد کوتاه می باشند. در مواقعی که طول آرماتور در حدود ۲۰ سانتی متر باشد این کوپلر قابلیت استفاده داشته و تداوم آرماتوربندی را میسر می سازد.

زمانی از کوپلر پیچی استفاده می شود که طول آرماتور انتظار به دلایلی کوتاه باشد و امکان اتصال مکانیکی از طریق رزوه وجود نداشته باشد، کوپلر پیچی باعث شده تا مشکلاتی از قبیل آرماتور بندی در توسعه سازه های موجود، انجام تعمیرات و بازسازی، جبران اشتباهات اجرایی و حتی در ساخت و سازهای جدید بر روی سازه های قدیمی بر طرف شود.

 

خرید کوپلر پیچی

نیروی لازم برای ایجاد وصله مکانیکی، استفاده از نیروی اصطحکاک بین غلاف فلزی کوپلر و میلگرد آجدار از طریق درگیری پیچها با آرماتور تامین می گردد. به صورت فولاد مشکی یا ضدزنگ موجود است تا مطابق با استانداردهای ضد خوردگی باشد. معمولا از کوپلر پیچی در شرایط خاص و زمانی که میلگرد انتظار موجود دارای رزوه نیست استفاده میشود.

کوپلر پیچی از نظر نوع به دو دسته تقسیم خواهد شد

کوپلر پیچی نوع اول

 در این نوع کوپلر پیچی عملیات رزوه کردن وجود ندارد پس در نتیجه نیازی به چرخش آرماتور ها در داخل کوپلر پیچی نخواهد بود. آرماتور ها در داخل این نوع کوپلر پیچی توسط دنده هایی که در داخل خود کوپلر تعبیه شده اند به صورت کاملا مستحکم نهادینه و جایگذاری می شوند.

 

کوپلر پیچی

کوپلر پیچی نوع دوم

در این نوع کوپلر پیچی، آرماتور از یک طرف وارد کوپلر پیچی شده و توسط پیچ هایی که بر روی کوپلر قرار گرفته شده است با عملیات رزوه زنی کاملا محکم بسته خواهند شد و همچنین آرماتور دیگر از طرف مخالف به کوپلر پیچی وارد شده و به همین منوال بسته خواهد شد. آرماتور انتظار توسط تعدادی پیچ مخصوص در داخل کوپلر مهار می گردد و طرف دوم کوپلر که مطابق کوپلر استاندارد رزوه کاری شده است، با استفاده از یک آرماتور رزوه شده ، امکان افزایش طول آرماتور انتظار را فراهم می نماید.

 

آموزش بستن کوپلر پیچی

تعداد پیچ های مورد نیاز در هر کوپلر پیچی یک طرف بنا به سایز آن از ۳ تا ۷ عدد متغیر می باشد نحوه قرار گرفتن آرماتور در داخل کوپلر پیچی بایستی به نحوی باشد که از تماس میلگرد با کف کوپلر پیچی اطمینان حاصل گردد، چنانچه آج های طولی میلگرد بلندتر از حد متعارف باشند قبل از انجام عملیات باوسیله مناسب ( سنگ سایش ) نسبت به کاهش ارتفاع آج های طولی میلگرد اقدام می نماییم. پس از قرار دادن میلگرد درون کوپلرپیچی ، بستن پیچ شماره ۱ را از موقعیت ۱ شروع کرده و در امتداد طول کوپلر ادامه می دهیم. ( چنانچه آج های عرضی ( مورب ) میلگرد مزاحم بسته شدن پیج ها شوند، نسبت به حذف آج های مزاحم با استفاده از سنگ ساب اقدام می نماییم. تذکر : قبل از بستن پیچ های کوپلر پیچی حتما محل رزوه و خود پیچ ها را به گریس آغشته کرده و حتما از آچار با دسته دو طرفه ( آچار بکس و … ) استفاده می نماییم * بستن پیچ ها را تا قطع شدن آچارخور آن از محل شیار موجود ادامه می دهیم. ( تذکر : از سایز ۳۲ به بالا پیچ ها به صورت یکی در میان به طرف بیرون بسته می شوند. )

قیمت کوپلر پیچی

 

تذکر:  محافظ لاستیکی کوپلر جهت جلوگیری از ورود هر گونه مواد خارجی بداخل آن تعبیه شده است، لذا قبل از بستن آرماتور رزوه شده به هیچ وجه آن را از کوپلر جدا نکنیم.

جهت بستن آرماتور، پس از جدا کردن محافظ لاستیکی کوپلر و رزوه میلگرد، آن را تا حد امکان توسط دست به کوپلر بسته و با استفاده از آچار مخصوص یا آچار لوله گیر آن را بصورت کامل تا آخرین رزوه آرماتور به کوپلر پیچی می بندیم، در این حالت تمامی رزوه های آرماتور درون کوپلر بسته شده اند.

چنانچه به هر دلیل رزوه های میلگرد دچار زنگ زدگی شده باشند با استفاده از برس سیمی آن ها را تمیز کرده و با افزودن گریس و روغن بر روی رزوه ها اقدام به بستن آن ها می نماییم