مقاله ها

ورق سیاه چیست

ورق سیاه چیست

نورد گرم یکی از روش های تولید ورق های فلزی با ضخامت کم می باشد که به ورق تولیدی توسط این روش در نهایت ورق نورد گرم یا اصطلاحا ورق سیاه گفته می شود. علت استفاده از اصطلاح ورق سیاه برای محصول تولیدی با این روش این است که به دلیل ذوب اجزای تشکیل دهنده ورق در دمای بالا رنگ محصول مات می گردد و به همین دلیل از این اصطلاح  برای نام گذاری استفاده گردیده است.

مراحل تولید

 

برای تولید ورق سیاه ابتدا در کوره از قبل گرم شده با دمای بالا، تختال تولید شده را قرار می دهند و سپس آن را خارج می کنند. با خارج شدن تختال، روی سطح آن یک پوسته اکسیدی تشکیل می شود. عملیات پوسته شویی برای ازبین بردن این پوسته اکسیدی انجام می شود و دمای سطح تختال را پایین می آورد.
پس از پوسته شویی، نورد خشن آغاز می شود.
در این مرحله، قطعه کار چندین دفعه بین غلتک ها عبور کرده تا ابعاد مورد نظر به دست بیاید. در این فرآیند ضخامت تختال بین ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند. نورد خشن ۲ تا ۳ قفسه دارد و پس از اینکه از آخرین قفسه عبور کرد، ورق در مرحله نورد نهایی قرار می گیرد.
در عملیات تکمیل کننده نورد گرم معمولا مجموعه کارهایی مانند کم کردن وزن کلاف، صاف کردن ورق، برش سبک و سنگین ورق، بهبود خواص مکانیکی انجام می شود.

انواع ورق سیاه

ورق سیاه رول شده
فابریک یا شیت
صنعتی
معمولی

 

کاربرد های ورق سیاه

 

با توجه به نوع استاندارد خاصی که در ساخت این نوع ورق استفاده می شود. کاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف دارد :

مصالح فلزی ساختمان
قطعات خودرو
ساخت آبگرمکن
تولید تجهیزات کشاورزی
ساخت رینگ و چرخ
صنایع تانکرسازی
ساخت مخازن خاص کشتی سازی
صنایع فلزی سنگین
ورق پانچ تسمه
گاردریل و تجهیزات ترافیکی

‫0/5 (0 امتیاز)