لوله های صنعتی

لوله های صنعتی یکی از پرکاربرد ترین لوله ها در صنعت ساختمان سازی، صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، ماشین سازی، آب و فاضلاب، پل سازی، تاسیسات و … است. لوله های صنعتی در مدل های مختلف و با استفاده از متریال مختلفی طراحی و تولید می شود و به سه دسته لوله های درزدار، بدون درز ( مانیسمان ) و سایر لوله ها تقسیم بندی می شوند.

لوله های بدون درز اولین بار به وسیله دو برادر به نام مانیسمان ساخته شد و از همان زمان نام این دو برادر بر روی لوله های بدون درز باقی ماند؛ البته امروزه تنها در برخی کشورها از جمله ایران این محصول را به نام لوله مانیسمان می شناسند!

روش ساخت لوله های صنعتی بدون درز بسیار ویژه بوده و به دلیل اینکه هیچ درزی در سطح لوله وجود ندارد و سطح آن کاملا یکدست و صاف و بدون جوشکاری است، در صنایع حساس از آن استفاده می شود. استقاومت این لوله ها به نسبت سایر لوله ها بیشتر بوده و آن هم به دلیل شیوه خاص ساختشان است، البته همین شیوه خاص در قیمت محصول نیز تاثیر گذار بوده و باعث افزایش قیمت لوله های بدون درز به نسبت لوله های درزدار شده است.

از آنجا که کاربرد این لوله ها خاص است باید از استانداردهای مهمی برای ساخت محصول پیروی کرد. از جمله استاندارد های مهم می توان به استاندارد ASTM شماره A106 و A53 و استاندارد نفت و گاز API 5L اشاره کرد. تمامی دستورالعمل های طراحی لوله های بدون درز با توجه به ضخامت مورد نظر در این استاندارد ها موجود است.

کاربرد لوله بدونن درز ( مانیسمان ) در صنعت

روش ساخت لوله بدون درز

بر اساس کاربرد لوله و امکانات کارخانه سازنده روش های تولید لوله مانیسمان نیز متفاوت است. برخلاف روش های تولید لوله های درزدار یا سایر لوله های موجود در بازار از قبیل لوله های گالوانیزه که از جوشکاری برای تولید محصول استفاده می کنند در این روش با استفاد از عملیات حرارتی خاصی لوله ها به دست می آیند.

در واقع می توان گفت با استفاده از شمش های مخصوص فولادی و به وسیله حرارت دادن آنها، شمش را به شکل دلخواه در آورده و با استفاده از سمبه های ماتریسی به آن شکل داده و از قالب های مخصوصی آن را عبور می دهند. بعد از شکل دهی برای رسیدن به اندازه مورد نظر به کمک غلتک های مخصوص لوله به دست آمده را تحت عملیات نورد و کشش قرار می دهند و در نهایت لوله مانیسمان بدون درز با ابعاد و سایز مورد نظر حاصل می شود.

همانطور که گفتیم به دلیل بدون درز بودن این لوله ها، استکام و مقاومت آنها بالاست اما چون روش های تولید آن خاص است قطر بزرگترین لوله معمولا در سایز ۲۴ اینچ است و تولید در قطرهای بزرگتر به صرفه نیست. ضخامت لوله های بدون درز تولیدی با توجه به فشار و نوع سیال مورد نظر مشخص می شود که در صنعت به آن رده یا schedule می گویند. هر چه رده لوله بالاتر باشد ضخامت لوله تولیدی نیز بیشتر است.

تفاوت لوله بدون درز با سایر لوله ها

لوله های بدون درز برای شرایطی که فشار عملیاتی بالا باشد بسیار مناسب بوده و کاربرد دارد، البته از سایر لوله های صنعتی دیگر نظیر لوله های پلی اتیلن، لوله های یو پی وی سی و … نیز برای فشارهای معمولی و بالا می توان استفاده کرد اما استفاده از آنها منوط به داشتن مجوز از سمت کارفرما و مهندسین است.

با توجه به روش تولید این محصول ابعاد لوله های به دست آمده برخلاف سایر لوله های صنعتی که با روش های جوشکاری به دست می آیند محدود بوده و در ابعاد مشخصی تولید می شوند. کاربرد لوله های بدون درز در اشکال مختلف فراوان است.

از کاربردهای صنعتی محصول برای خطوط انتقال آب و پالایشگاه ها و صنایع نفت و گاز گرفته تا تهیه لوازم خانگی و ساختمان سازی و تولید دوچرخه و موتور سیکلت و صنعت ماشین سازی می توان از آن استفاده کرد. از اشکال مختلف این لوله که کاربرد فراوانی دارد می توان به لوله بولیر، لوله گاز، لوله شوفاژ، داربست، کمک فنر خودرو، اگزوز و … اشاره کرد.

از آنجا که در این لوله ها هیچ درزی وجود ندارد برای ساخت و ساز ایستگاه های قطار، اتوبوس، پل های عابر پیاده و … نیز برای زیبایی هر چه بیشتر می توان استفاده نمود. نوع خاصی از لوله های مانیسمان لوله های گوشت دار صنعتی هستند که ضخامت بسیار بالایی دارند.

لوله های گوشت دار بدون درز در لوله کشی و انتقال مواد نفتی، گاز، سیالات با حرارت و فشار بالا مناسب هستند. به دلیل جنس محکم و آلیاژ بسیار مرغوب به کار رفته در ساختشان در انواع شرایط محیطی مقاومت بسیار بالایی دارند.

اتصالات مانیسمان در صنعت

اتصالات بدون درز

برای انتقال سیال، تغییر مسیر جریان، کم یا زیاد کردن فشار سیال و در کل برای تسهیل در فرآیند لوله کشی از اتصالات بین لوله ها استفاده می کنند. این اتصالات را با استفاده از روش های مختلف جوشکاری به لوله مورد نظر جوش داده و از این رو به آنها اتصالات جوشی هم می گویند که در دو مدل اتصالات بدون درز و اتصالات درز دار طراحی و تولید می شود.

یکی دیگر از کاربردهای اتصالات مانیسمان علاوه بر مواردی که در بالا ذکر کردیم، هنگام خرابی قسمتی از لوله به جای تعویض تمام خط لوله می توان قسمت معیوب را با کمک یکی از اتصالات تعویض و تعمیر کنیم. با استفاده از این امر هم در هزینه های لوله کشی مجدد صرفه جویی کرده ایم و هم در زمان کمتری می توان کار را به رول سابق بازگرداند.

یک نمونه از این اتصالات مهم و پرکاربرد اتصالات بدون درز مانیسمان است که مانند سایر اتصالات ماده اولیه ساخت آنها لوله های مانیسمان هستند و آنها را به صورت طولی برش داده و با استفاده از قالب های مخصوص آن را به شکل مورد نظر در می آورند و با استفاده از عملیات حرارتی مخصوص انسجام پیدا می کنند.

اتصالات بدون درز مانیسمان در دو مدل اتصالات فولادی و اتصالات استیل تولید می شوند. اتصالات استیل رایج تر بوده و هزینه کمتری برای ساخت احتیاج دارند. این اتصالات به صورت مکانیکی به تجهیزات و لوله ها متصل می شوند و برای عملیات کنترل و تنظیم به کار می روند.

از انواع مختلف اتصالات بدون درز مانیسمان می توان به سه راه، سه راه تبدیل، تبدیل هم مرکز و غیر هم مرکز، کپ، چهار راه، زانویی ۴۵ و ۹۰ درجه اشاره کرد. این اتصالات مانند تمام قطعات دیگر دارای محاسن و معایبی هستند که هنگام استفاده باید به آنها توجه کرد.

از محاسن اتصالات مانیسمان می توان به آب بندی کامل قطعات، استحکام و مقاومت فیزیکی بالا، وزن کم اتصالات و تولید آنها در زمان کم اشاره کرد. البته باید مواردی از قبیل امکان وجود ناخالصی در محصول، ترک، تنش های پسماند و تغییر شکل های جوشی را هم در نظر گرفت.

از طریق راه های ارتباطی زیر برای سفارش محصول مورد نظر خود با کارشناسان ما در تماس باشید:
تهران – بازارآهن شادآباد، بهاران ۲، بلوک ۲۵، پلاک ۴۱۴-۴۱۵

۰۹۱۲۵۸۵۵۷۸۹

۰۲۱-۶۶۳۱۹۳۱۱

۰۲۱-۶۶۳۱۸۸۶۳

info@javidmetal.com