از لوله های درزدار که در سطح خود دارای جوشکاری هستند و از ورق فولادی تولید شده اند ، برای خطوط انتقال سیالات پرفشار و با دبی زیاد در منطقه های مختلف استفاده می‌شود .
لوله های درزداراین خاصیت را دارند که در هر شرایط محیطی چه ناحیه های سرد و اقیانوسی و چه در دل کوه ها و هم در اعماق دریا می توان از آنها استفاده کرد .

انواع لوله های درزدار
لوله های درز جوش مستقیم و لوله های درز جوش اسپیرال دو نمونه از عمده ترین روش های تولید لوله های درزدار هستند که با پیشرفت فناوری روش طراحی و تولید آن ها به روز شده،  لوله درز جوش اسپیرال امروزه باعث تولید لوله های قطور درز جوش اسپیرال به صورت اقتصادی تر شده است .

تولید لوله درزدار
برای اینکه لوله درزدار تولید شود اول ورق فولادی برش داده می شود و سپس با استفاده از نورد به صورت دایره ای در می آیند و بعد از دو طرف آنها را جوش می دهند، بعد از اینکه مورد آزمایش قرار گرفتند وارد بازار شده و برای کاربردهای مختلف عرضه می شوند که این روش تولید را نورد می گویند .
این فرایند نورد با توجه به شکل ظاهری غلطک ها به دو صورت نورد تخت و نورد فرم تقسیم بندی می شوند که اگر سطح خارجی این غلطک ها در قسمتی که با قطعه تماس دارد ، استوانه‌ای شکل باشند به آنها فرایند نورد تخت می گویند و اگر این قسمت به صورت استوانه یا مخروطی نباشد ، به آن نورد فرم می گویند که فرم شیار روی محیط غلتک ها معمولا به صورت متقارن قرار دارند و فرایند نورد با توجه به نوع محصول به دو نوع نورد توخالی و نورد توپر تقسیم‌ بندی می‌شوند