مقاله ها

تولید کننده پیچ و مهره

تولید کننده پیچ و مهره

تولید کننده های پیچ و مهره با توجه به نیاز و مصرف بازار گونه های مختلفی از این قطعه را می سازند. ما به عنوان یک مصرف کننده ممکن است تفاوت میان هر کدام از آنها و اینکه هر پیچ یا مهره ای برای چه کاری مناسب است را ندانیم.

پیچ وسیله ای است که برای اتصال و محکم کردن دو قطعه با جنس یکسان یا متفاوت به کار برده می شود. در حقیقت پیچ، استوانه ای دارای رزوه های مارپیچی به طور کامل یا نیمه می باشد. اما میخ یک میله فلزی است که شیارهای زبری به روی سطح خارجی خودش دارد و با استفاده از همین شیارها در داخل سوراخ قرار می گیرد.

پیچ از دو  قسمت سر پیچ و ساقه تشکیل شده است. قسمت سر پیچ به صورت های مختلفی موجود است که برای پیچاندن پیچ به وسیله آچار، پیچ گوشتی و … استفاده می شود و از ساقه پیچ بزرگتر است. سر پیچ ها بر اساس کاربرد و استفاده ای که دارند به اقسام مختلفی تقسیم می شوند.

طبقه بندی پیچ و مهره

تولید کننده های پیچ و مهره بر اساس ویژگی ها و عواملی پیچ و مهره های تولید شده را دسته بندی می کنند. این طبقه بندی باعث می شود تا پیچ و مهره ها در انواع جایگاه های صنعتی، خانگی و … قرار بگیرند. دسته بندی پیچ و مهره ها به این صورت است:

 • بر اساس شکل آچار خور
 • هندسه کلی و رزوه آنها
 • جنس و متریال به کار رفته

رزوه موجود در پیچ ها به چند شکل است که عبارتند از: رزوه مثلثی ویت ورث، رزوه دایره ای، رزوه اره ای و رزوه ذوزنقه ای. مورد دیگری که در هندسه کلی ساختار پیچ مطرح می شود تعداد  راه های دندانه های موجود در ساقه پیچ است که به یک راهه یا چند راهه تقسیم می شود. در واقع اگر تعداد راه های موجود برای پیچاندن پیچ بیش از یک عدد باشد پیچ های چند راهه ساخته می شوند. دلیل ساخت این پیچ ها افزایش سرعت باز و بسته شدن پیچ است.

در رابطه با متریال به کار رفته برای ساخت پیچ و مهره ها، تولید کننده های پیچ و مهره بر اساس نیازها و کاربردهای متفاوت؛ یا از فلزات سخت مانند فولاد یا استیل برای ساخت پیچ استفاده می کنند، (برای مواقغی که نیروی وارده بر پیچ زیاد باشد.) اگر آب بندی پیچ مهم تر باشد از فلزاتی مانند مس و برنج و آلومینیوم و برای مونتاژ قطعات سبکی که خیلی باز و بسته نمی شوند از نایلون و پلاستیک برای ساخت پیچ استفاده می کنند.

تولید کننده های پیچ و مهره های تفلون یا پلاستیکی این محصول را در ابعاد مختلف با توجه به نیاز مشتری می سازند. استفاده از این پیچ ها و مهره ها برای کار در محیط های اسید و نمکی بسیار مناسب است. چرا که تفلون و پلاستیک خاصیت ضد خورندگی دارد و در برخی موارد حتی می توان به جای پیچ و مهره های استیل از نوع پلاستیکی آن استفاده کرد.

پیچ و مهره های استیل تفاوت چندانی با نوع آهنی یا فولادی این محصول ندارد، اما به دلیل استفاده از آلیاژ استیل که در مقابل رطوبت و زنگ زدگی مقاوم است برای مناطق گرم و مرطوب و کارهای صنعتی و پتروشیمی به دلیل قرار گیری در کنار هیدروکلرید و نمک های معدنی مناسب است.

انواع پیچ و مهره

از آنجا که پیچ و مهره کاربرد فراوانی در تمام صنایع دارد، تولید کننده های پیچ و مهره با توجه به نوع کار هر قطعه، محصولات مختلفی را ساخته اند. انواع مختلف پیچ ها عبارت است از:

 • پیچ چوب (Wood Bolts)

پیچ چوب رزوه های بزرگی دارد که فاصله زیادی از هم دارند و برای وصل کردن چوب، ام دی اف، فایبر گلاس به کار برده می شود. پیچ های چوب را با لایه ای از روی یا استیل می پوشانند و به رنگ زرد یا نقره ای تولید می شوند. استاندارد تولیدی این پیچ ها، ۷۹۹۷ است.

پیچ چوب
پیچ ماشینی
 • پیچ ماشینی (Machine Bolts)

این پیچ ها تا قسمت سر پیج رزوه دارند و معمولا با مهره استفاده می شوند. این پیچ ها را با لایه ای از روی می پوشانند و سایزهای پرکاربرد آن عبارتند از ۳۲*۸، ۳۲*۱۰، ۲۴*۱۰، ۳۲*۶٫ این پیچ ها با استاندارد DIN 7985 تولید می شوند.

 • پیچ نوک بر (Thread Cutting Machine Bolts)

این پیچ ها به پیچ ماشینی شباهت زیادی دارند اما در نوک آنها یک بریدگی برای باز کردن مسیر قرارگیری وجود دارد. از این پیچ ها برای کارهایی استفاده می شود که گشتاور زیادی برای بستن پیچ نیاز است.

پیچ نوک بر
پیچ بالابر
 • پیچ بالابر (Elevator Bolts)

رزوه های موجود در این پیچ به صورت نیمه بوده و سر پیچ بزرگ و ساقه باریکی دارد. کاربرد آن بیشتر برای سطوح نرم مانند تسمه نقاله است.

 • پیچ شش گوش (Hex Bolts)

این پیچ ها بیشترین مصرف در صنعت را دارند و تولید کننده های پیچ و مهره در برندهای مختلفی این پیچ را تولید می کنند. گرید های معروف این پیچ ۸٫۸، ۱۰٫۹، ۱۲٫۹ است. رزوه این پیچ ها گاهی به صورت کامل و تا انتهای پیچ وجود دارد و گاهی هم به صورت نیمه است. همچنین ممکن است بدون پوشش خشکه، استیل و گالوانیزه ساخته شوند. استاندارد موجود برای ساختن آن پیچ DIN931 است.

پیچ شش گوش
پیچ آلن
 • پیچ آلن (Socket Bolts)

برای بستن این پیچ ها به آچار آلن احتیاج داریم و جنس آنها معمولا از استیل یا خشکه است. استاندارد موجود در ساخت پیچ های آلن DIN912 است.

 • پیچ مغزی (Set Bolts)

از این پیچ برای محکم کردن سطوح مختلف استفاده می شود. معمولا به صورت آلن ساخته می شوند و گرید آنها با پیچ های شش گوش یکسان است.

پیچ مغزی
پیچ چشمی
 • پیچ چشمی (Eye Bolts)

تولید کننده های پیچ و مهره، این پیچ را برای اتصال اجزا و نگهداری بارهای کم تولید می کنند. برای بارهای زویه ای مناسب نیستند و در صورت استفاده از مدل شانه دار آنها باید استفاده شود و معمولا جنس آنها از استیل است.

 • پیچ چشمی خودکار (Eye Lags)

تنها تفاوت این پیچ با پیچ چشمی معمولی در نوک آنهاست که سر تیز خودکار دارد و معمولا به عنوان تکیه استفاده می شوند.

 • پیچ بار (Carriage Bolts)

سری پیچ های بار یه صورت نیم هلال است و یک بخش مربعی در پایین سری وجود دارد که از باز شدن پبچ جلوگیری می کند. از پیچ های بار بیشتر در کارهایی استفاده می شود که در اثر حرکت ارتعاش ایجاد می شود و ممکن است پیچ باز شود.

 • پیچ لگ (Lag Bolts)

پیچ لگ مانند پیچ های شش گوش است و مانند پیچ های چوب رزوه های درشت و با فاصله ای دارند. استاندارد ساخت این پیچ ها DIN571 است.

پیچ لگ
پیچ نوک مته ای
 • پیچ نوک مته ای (Self Drilling Bolts)

این پیچ ها به پیچ فلز شباهت بسیاری دارد اما نوک آن شبیه نوک مته است تا مسیر ورود خود را باز کنند. سری این پیچ ها به صورت شش گوش یا گاهی واشر دار است و جنس آنها از استیل یا پوشش روی است.

پیچ ها دارای سایز های مختلفی هشتند که معمولا اندازه آن ها بر حسب قطر رزوه محاسبه میشود که برای مثال یک پیچ ۸۰*۱۶ یعنی قطر رزوه ای که انجام شده ۱۶ میلیمیتر و طول آن زروه ۸۰ میلی متر است .

جاوید متال به عنوان تولید کننده پیچ و مهره تمام محصولات را باپوشش های مختلف تولید میکند که شامل گالوانیزه سرد و گرم ، کادمیدم ، فسفاته ، زایلن ، داکرومات و ……. می شود .

اما یکی از مهترین نکاتی که در خرید و پیچ و مهره ها باد دقت کرد کیفیت آنهاست شاید در نگاه اول پیچ و مهره ها اهمیت چندانی نداشته باشند . ولی پیچ و مهره ای که از کیفیت کافی بر خوردار نباشد باعث خرابی های بزرگ تر می شود .

برای مثال پیچ و مهره هایی که در ساختما ها استفاده می شود اگر کیفیت لازم را نداشته باشد باعث فرو ریختن یک ساختمان می شود و در مواقعی خسارات جبران ناپذیری دارد .

پیچ و مهره

معمولا برای محکم شدن و اطمینان از بسته شدن درست پیچ از مهره استفاده می کنند. جنس مهره با توجه به جنس پیچ انتخاب می شود، البته پیشنهاد می شود نوع دنده مهره و پیچ برای اتصال بهتر از یک جنس نباشند. این اتصالات که به عنوان قطعات کمکی استفاده می شوند به شکل چند ضلعی یا دایره ساخته می شوند. از جمله پر کاربردترین آنها مهره های چند ضلعی به شکل مربع و شش ضلعی هستند.

یک مهره از دو بخش تشکیل می شود، بخش درونی که به صورت استوانه رزوه شده که دنده های آن با دنده پیچ چفت می شود و بخش بیرونی که ظاهر مهره است و اصطلاحا به آن قسمت آچارخور می گویند. تولید کننده های پیچ و مهره انواع مختلفی از مهره را ساخته اند که ما در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • مهره DIN 934: یکی از پرمصرف ترین نمونه های مهره بوده که به صورت ۶ گوش ساخته می شود و طرح های مختلفی دارد.
 • مهره DIN 315: به دلیل شکل ظاهری خاص به این مهره ها، مهره خروسکی می گویند.
 • مهره DIN 439 : شکل ظاهری این مهره ها نیز به صورت شش گوش است، منتها قطر کمتری دارد و به آن مهره باریک می گویند.
 • مهره DIN 557, DIN 798 : به ترتیب مهره چهار گوش با ارتفاع زیاد و چهارگوش هستند.
 • مهره DIN 928, DIN 929 : به این مهره ها مهره جوش می گویند که در دو مدل شش گوش و چهارگوش ساخته می شوند و دارای ۳ برجستگی در یک طرف مهره هستند که برای جوش دادن روی قطعات خاص بسیار مناسب هستند.
 • مهره DIN 935: به این مهره ها، تاج دار و یا چاکدار می گویند که به دلیل شکل ظاهری در دو مدل A و B ساخته می شوند. یک طرف این مهره ها دارای شیارهای به خصوصی بوده که بعد از بسته شدن می توان قطعه ای به نام اشپیل را از بین آن عبور داد.
 • مهره DIN 980 , DIN 982 : این مهره ها به صورت قفلی بوده و به دلیل شکل ظاهری خاصشان حتما باید با آچار بسته شوند و بعد از بسته شدن به سختی باز می شوند.

از نمونه های ذیگر مهره ها می توان به مهره واشر دار، مهره سربسته، مهره شرکت نفتی، مهره باریک شش پر، مهره عریض شش پر، مهره چشمی، مهره کاسه نمدی، مهره ریلی، مهره خاردار، مهره خشکه، مهره چاکنت اشاره کرد.

گروه جاوید متال با سال ها سابقه درخشان در این زمینه در خدمت شماست. این گروه یکی از برترین تولید کننده های پیچ و مهره و تولید کننده انکر بولت و سایر قطعات و تجهیزات صنعتی در ایران است. جهت کسب اطلاعات بیشتر برای قیمت و فروش اتصالات مختلف با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

از طریق این راه های ارتباطی میتواند با ما تماس گرفته و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید:
تهران – بازارآهن شادآباد، بهاران ۲، بلوک ۲۵، پلاک ۴۱۴-۴۱۵

۰۹۱۲۵۸۵۵۷۸۹

۰۲۱-۶۶۳۱۹۳۱۱

۰۲۱-۶۶۳۱۸۸۶۳

info@javidmetal.com

‫5/5 (2 امتیاز)