کاربرد انکر بولت شیمیایی چیست؟!

انکر بولت به وسیله‌ای گفته می‌شود که برای اتصال شی خارجی به بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. انکر بولت‌ها انواع مختلفی دارند که طراحی‌های هر کدام متناسب با شرکت سازنده‌ی آن‌ها اختصاصی می‌باشد. انکر بولت‌ها دارای یک سر رزوه شده هستند که قابلیت نصب واشر و مهره را دارد. از انکر بولت‌ها در موارد گوناگونی استفاده می‌شود؛ از ساختمان‌های معمولی گرفته تا سدها و نیروگاه‌های اتمی. همچنین در بستن صفحه ستون‌های فولادی بر روی فنداسیون بتنی استفاده می‌شود.

در ادامه با انکربولت شیمیایی و کاربردها و انواع آن آشنا خواهید شد.

مجموعه جاوید متال هم در آغاز پروژه و هم در هنگام عملیات کاشت میلگرد با قطر و سوراخ مشخص در بتن و نصب انکربولت، با دانش و تجربه چندین ساله خود در این زمینه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر جهت خرید انکر بولت  و اطلاع از قیمت انکر بولت با ما در ارتباط باشید.

انکر-بولت-شیمیایی

انکر بولت شیمیایی چیست؟

انکرهای شیمیایی قوی‌ترین نوع انکربولت‌ها هستند. نصب آن‌ها دشوار می‌باشد، زیرا مواد شیمیایی باید به شکل خاصی ترکیب شوند، سوراخ‌ها باید کاملا تمیز شوند و زمان‌بندی دقیقی باید برای نصب انجام گیرد. لازم است به صورت دقیق مورد تست قرار بگیرد. جالب است بدانید در پروژه Big Dig در بوستون، نصب انکربولت با دقت انجام نشد و یک دال بتنی بر روی یک وسیله نقلیه فرو ریخت.

انکر شیمیایی  به بولت‌ها یا رادهایی گفته می‌شود که درون لایه‌های بتنی یا بنایی، با استفاده از مواد شیمیایی پایه رزین کارگذاری می‌شوند. این نوع انکرها برای بارهای سنگین کاربرد دارد و معمولا در تمامی موارد، اتصال به دست آمده از خود ماده‌ی اصلی قوی‌تر است. با توجه به این که سیستم بر پایه چسب‌های شیمیایی است، در مقایسه با انکرهای مکانیکی تنش اضافی به ماده‌ی پایه وارد نمی‌کند که این مساله کاربرد انکرهای شیمیایی برای گوشه‌های کار، زمان‌هایی که تعداد زیادی انکر قرار است نصب شود و استفاده در بتن‌هایی که کیفیت مشخصی ندارند یا مقاومت فشاری آن‌ها کم است، را بیش‌تر از قبل می‌کند. گرچه انواع مختلفی از انکر در بازار وجود دارد، مبنای کاری تمامی سیستم‌ها یکسان است و از یک نوع رزین به عنوان ماده‌ی پایه تشکیل می‌شوند.

در انکر بولت‌های شیمیایی، قبل از قراردادن بولت، درون سوراخ، رزین تزریق می‌شود. با این کار، ماده شیمیایی درون تمامی فضاهای خالی را پر می‌کند و با خالی کردن هوا، چسبندگی را به ۱۰۰% می‌رساند. این چسبندگی بالا موجب مقاومت اضافی آن می‌شود. انکر بولت‌های شیمیایی در واقع یک روش برای اتصال اجزا به بتن است که نسبت به انکرهای مکانیکی انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار هستند.

مشاوره حرفه ای در پروژه

بمنظور پیش برد پروژه های صنعتی و حرفه ای نیازمند مشاوره حرفه ای و تخصصی هستید که بهترین تصمیم برای پروژه گرفته بشه. متخصصین جاوید متال با ارائه بروز ترین خدمات تخصصی در زمینه خرید انکر بولت و رولت بولت، آماده پاسخگوییست.

 • از انکر بولت‌های شیمیایی می‌توانند در لایه‌های خارجی بتن و بلوک‌های بنایی استفاده شود.
 • ماهیت غیر انبساطی رادهای شیمیایی احتمال ترک خوردن بتنی که در مجاورت آن قرر دارد را شدیدا کاهش دهند.
 • این مورد مخصوصا برای دال‌های کم عمق‌تر، راه پله‌های بتنی و کاربری‌های مشابه بسیار مناسب خواهد بود.
 • نقطه ضعف استفاده از انکرهای شیمیایی برای بعضی پیمان‌کاران، دشواری در نصب آن‌هاست.
 • در صورتی که نصب اشتباه انجام شود، ظرفیت باربری انکر زیر سوال خواهد رفت.
 • افرادی که آشنایی کافی با انکرهای شیمیایی ندارند، شناخت تفاوت رزین‌ها کار سختی است.

تفاوت‌های انکر بولت ها

افرادی که آشنایی کافی با انکرهای شیمیایی ندارند، شناخت تفاوت رزین‌ها کار سختی است. توجه داشته باشید برای افرادی که تخصصشان انکر می‌باشد، درک این تفاوت اهمیت بسیار بالایی دارد.
 • پلی استر غیر اشباع
 • اپوکسی اکریلات یا واینیل استر
 • اپوکسی خالص
 • سیستم‌های ترکیبی

هر کدام از انکربولت‌های صنعتی دارای اندازه، کاربرد و مزایای خاصی هستند.  انتخاب انکر بولت مناسب با توجه به نوع عملکرد، سایز، ظرفیت باربری و محدودیت های نصب اهمیت دارد. اگر می‌خواهید برای سازه‌های بتنی انکر بولت تهیه نمایید، باید نوع خاص اتصال به بتن را خریداری کرده و برای اتصال سازه‌های ماشینی نیز بستگی به انداز‌ه‌ی سازه و جنس آن، نوع انکربولت تغییر می‌کند. جهت دریافت مشاوره با شرکت جاوید متال در ارتباط باشید.

انکر بولت شیمیایی- پلی استر غیر اشباع

انکر بولت شیمیایی- اپوکسی اکریلات

انکر بولت شیمیایی- اپوکسی خالص

پلی استر غیر اشباع همان رزین آماده واکنش است که در ساخت ملات تزریقی ۲ جزئی کاربرد دارد، در حالی که هر دو رزین پلی استر غیر اشباع در استایرن (رزین اصلی) حل شده‌اند. رزین‌های پلی استر غیر اشباع فاقد استایرن در کنار مونومرهای استایرنی به عنوان حلال مورد استفاده قرار گرفته اند. ملات‌های تزریقی ۲ جزئی ساخته شده از این رزین‌ها، کاربرد سریع و آسان دارند و به مقاومت شیمیایی کم شناخته می‌شوند.

رزین‌های واینیل استر و ملات ۲ جزئی تزریقی که از آن‌ها ساخته می‌شود، ترکیب‌کننده‌ی خواص حرارتی و مکانیکی رزین‌های اپوکسی با کاربری سریع و آسان رزین‌های پلی استر غیر اشباع می‌باشد. جالب است بدنانید رزین‌های واینیل استر نسل نو بدون استایرن هستند و از دی متاکریلات‌ها به عنوان حلال استفاده می‌گردد. رزین‌های واینیل استر و ملات رزین آماده با مقاومت شیمیایی بسیار بالا به ویژه در محیط‌های قلیایی شناخته می‌شوند.

ملات‌های تزریقی ۲ جزئی اپوکسی رزین سخت شده، با کمک خواص حرارتی و مکانیکی خوبشان و مقاومت فوق‌العاده‌ زیاد در برابر مواد شیمیایی شناخته می‌شوند. مقدار انقباض به دلیل سخت شدن بسیار کم می‌باشد و خواص خوب ترکیبی موجب تحمل بارهای زیاد در سوراخ‌های الماسی و نیز سایر شکاف‌های حلقه‌ای شکل می‌گردد.

 مقایسه‌ی انکربولت های شیمیایی و انکر بولت های مکانیکی

انکربولت‌های شیمیایی به مدت زمان بیشتری برای گیرش احتیاج دارند. انکرهای شیمیایی زودگیر ممکن است بعد از گذشت یک ساعت به گیرش برسند، درحالی که سایر انکرها ممکن است نزدیک به ۲۴ ساعت زمان نیاز داشته باشند.

انکرهای شیمیایی یک چسب تزریقی دارند که باعث می‌شود انکر به دیواره سوراخ متصل گردد. طولانی‌ترین مرحله در ظرفیت باربری اتصال، تمیز کردن سوراخ پیش از تزریق چسب می‌باشد. از این رو، هیلتی وسایل مختلفی را ساخته است که می‌توانند به سرعت و اطمینان بخشیدن به مراحل نصب کمک کنند. وسایلی مثل دریل‌های سوراخ‌دار، وکیوم و رادهای HIT-HY 200 و HIT-Z می‌باشد که به انجام به صرفه‌ی کار کمک می‌کنند. هنگامی که سوراخ از گرد و خاک و آلودگی پاک شد، با چسب‌های شیمیایی پر می‌شود.

ظرفیت باربری انکر بولت:  یکی از انکرها ظرفیت باربری بیشتری نسبت به دیگری دارد. هر دو مدل انکر یعنی مکانیکی و شیمیایی دارای رنج بالایی از ظرفیت‌های باربری هستند.

سرعت اجرای انکر بولت: در ارتباط با انکرهای شیمیایی تنها زمانی می‌توان بار را به آن‌ها اعمال کرد که گیرش به صورت کامل اتفاق افتاده باشد؛ در حالی که در انکرهای مکانیکی پس از پایان نصب امکان بارگذاری وجود دارد. بنابراین در مورد کارهایی که زمان نقش مهمی بازی می‌کند، انکرهای مکانیکی انتخاب بهتری هستند. با این وجود انکرهای شیمیایی دیگری نیز در بازار موجود هست که زمان گیرش آن‌ها بین ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت می‌باشد، در حالی که انکرهای معمولی بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت زمان نیاز دارند.

عایق بودن انکر بولت در برابر آب: در بسیاری از انکرهای مکانیکی بین انکربولت و تکیه‌گاه فاصله کوچکی وجود دارد. تا زمانی که نگه‌دارنده خارجی سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد، مثلا برای یک کولر، تابلوها یا آنتن تلویزیون، استفاده از انکر بولت مکانیکی می‌تواند سبب نشتی به داخل ساختمان گردد. در این مواقع، استفاده از انکر بولت‌های شیمیایی ارجحیت دارد، زیرا مواد شیمیایی فضای بین انکر و تکیه‌گاه را اشغال می‌کنند و اتصال در برابر آب عایق می‌شود. به همین دلیل انکرهای شیمیایی برای اتصالات خارجی که نشت در آن‌ها دارای اهمیت است مناسب می‌باشند.

مشاوره حرفه ای و تخصصی در خرید انکر بولت

به منظور مشاوره حرفه ای و تخصصی در زمینه خدمات خرید انکر بولت و قیمت انکر بولت در نوع های مختلف خود، می توانید از طریق چت آنلاین وب سایت و یا شماره های تماس موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

همچنین درصورت تمایل نیز می تونید شماره تماس خود را در کادر مقابل وارد کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تهران – بازارآهن شادآباد، بهاران ۲، بلوک ۲۵، پلاک ۴۱۴-۴۱۵
۰۹۱۲۵۸۵۵۷۸۹۰۲۱-۶۶۳۱۹۳۱۱

نمونه های طراحی و تولید انکر بولت جاوید متال

به طور طبیعی در بیشتر مواردی که مورد استفاده دارای اهمیت ایمنی می‌باشد، انکرها توسط یک مهندس طرح می‌گردند. تا زمانی که مهندسین اطلاعات را وارد می‌کنند، نرم‌افزار انتخاب‌های مختلفی را پیشنهاد می‌دهد. از آن‌جایی که آن‌ها قادر به درک تفاوت بین انکربولت‌های شیمیایی و مکانیکی هستند، خواهند توانست انکرهایی که متناسب با کاربرد مورد نظرشان هست را انتخاب نمایند. 

انواع گسیختگی در
انکر بولت‌ ها کدام‌اند؟

 بیشتر طول درگیر انکر بولت به علت کاشت در مصالح پایه مثل آجر، سنگ، ملات، چوب یا بتن قابل مشاهده نیست. در کارگاه‌های صنعتی، اتصال خطوط تولید، لوله‌ها و تجهیزات گردان به فنداسیون توسط رادهای فولادی رزوه شده مدفون در بتن مسلح مناسب صورت می‌گیرد. نامناسب بودن انکر تا زمانی که یکی از این اتفاقات روی ندهد، قابل شناسایی نیست:
 • گسیختگی کششی بولت
 • بیرون کشیده شدن
 • لرزش جانبی
 • گسیختگی محلی
 • جداشدگی بتن

از انکر بولت‌ها در سازه‌های پتروشیمی، برای بستن لوله‌های فرآیند و ماشین‌آلات به فنداسیون استفاده می‌شود، که امکان انتقال بار به فنداسیون و در نهایت زمین را ایجاد می‌کند. متاسفانه در بیشتر زیرساخت‌های بتنی، اغلب موارد بودجه‌ای برای نگه‌داری و تعمیرات انکربولت‌ها در نظر گرفته نمی‌شود تا زمانی برسد که شکست به شکل آشکاری روی دهد. خوردگی معمولا علت گسیختگی انکر بولت‌ها است، فرآیند خوردگی با توجه به دیده نشدن انکرها با شتاب بیشتری ادامه می‌یابد. پس شناخت علائمی مانند لکه‌های زنگ‌زدگی، به شرطی که با انجام اقدام به موقع باشد، می‌تواند از خطر روی دادن حوادث مختلف بکاهد.

قیمت انکر بولت شیمیایی

قیمت انکر بولت به موارد گوناگونی مانند مدل، مشخصات و تولیدکننده آن وابسته است. قیمت انکر بولت به دلیل وارداتی بودن این محصول کاملا به قیمت ارز و نوسانات آن بستگی دارد، به طوری که برای مثال انکربولت شیمیایی نمره ۱۰ می تواند قیمتی با دامنه نوسان ۴۰% داشته باشد.

از این رو جهت دقت در محاسبات مالی در روند اجرای پروژه، قیمت این محصول به روز کنترل می‌شود.

هر کدام از انکربولت‌های صنعتی دارای اندازه، کاربرد و مزایای خاصی هستند.  انتخاب انکر بولت مناسب با توجه به نوع عملکرد، سایز، ظرفیت باربری و محدودیت های نصب اهمیت دارد. اگر می‌خواهید برای سازه‌های بتنی انکر بولت تهیه نمایید، باید نوع خاص اتصال به بتن را خریداری کرده و برای اتصال سازه‌های ماشینی نیز بستگی به انداز‌ه‌ی سازه و جنس آن، نوع انکربولت تغییر می‌کند. جهت دریافت مشاوره با شرکت جاوید متال در ارتباط باشید.

نکات مهم هنگام خرید انکر بولت

شرکت جاوید متال هم در آغاز پروژه و هم در هنگام عملیات کاشت میلگرد با قطر و سوراخ مشخص در بتن و نصب انکربولت، با دانش و تجربه چندین ساله خود در این زمینه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر جهت خرید انکربولت و اطلاع از قیمت انکر بولت با ما در ارتباط باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید